Wspólne życie – wspólne zainteresowania.

Happy Couple Sitting in Bed Reading Books at Home in BedroomMiłość mimo wszystko przydarza się większości z nas i niestety, co gorsza większość z nas jest narażona na jej utratę. Namiętność płomienna przeistacza się w intymność dnia codziennego, a czasami w całkowite wypalenie się i wówczas od rozwodu jest już tylko jeden krok.

Wcale nie musi tak być. Grunt, to zdawać sobie sprawę z tego, jak w psychologii opisuje się etapy miłości i jak na każdym tym etapie dbać o ukochaną/ukochanego, aby nie dopuścić do rozpadu małżeństwa. Oczarowanie i pragnienie erotyczne drugiej osoby z każdym kolejnym rokiem może słabnąć, dlatego tak ważne są wzajemne zainteresowania oraz troska o drugą osobę.

Według Sternberga (Wikipedia.org – Miłość), intymność właśnie zajmuje najważniejsze miejsce w relacjach między partnerami i to ona może zaważyć na przyszłości związku. Oto, co jest tak ważne:

– pragnienie dbania o dobro partnera,

– przeżywanie szczęścia w obecności partnera i z jego powodu,

– szacunek dla partnera,

– przekonanie, że można na niego liczyć w potrzebie,

– wzajemne zrozumienie,

– wzajemne dzielenie się przeżyciami i dobrami duchowymi i materialnymi,

– dawanie i otrzymywanie uczuciowego wsparcia,

– wymiana intymnych informacji,

– uważanie partnera za ważny element własnego życia.

Bez wyżej wymienionych nie uda się zbudować trwałego związku, pełnego szczęścia na długie, długie lata.

Równie ważne są zainteresowania i przestrzeń osobista, bo przecież każdy musi mieć odrobinę czasu tylko dla siebie, czy to na poczytanie książki czy na zrobienie nowej fryzury, czy też na pogadanie z sąsiadem zza płotu. Pasje można rozwijać również w duecie, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnie planować wycieczki, uprawiać sport (nawet ten ekstremalny), czy też brać udział w jakichś wydarzeniach kulturalnych. Grunt to znaleźć płaszczyznę, w której małżonkowie będą się czuli dobrze. Zainteresowania powinny być pielęgnowane bez względu na to, który to właśnie mija wspólny rok i nawet wówczas, gdy na świat przyjdą już dzieci. Musi być „coś”, co zespala związek, coś co daje wytchnienie od życia codziennego i coś, co obydwoje lubicie robić. Ten czynnik ma ogromne znaczenie szczególnie już po kilku/kilkunastu latach trwania związku, czyli wtedy, gdy największa namiętność przeminęła, a i dzieci zaczynają szukać swojej własnej drogi życiowej. Wypracowany sposób na nudę w związku może przynieść wspaniałe rezultaty.

Na kłopoty w związku dobrym rozwiązaniem jest porada u psychoterapeuty, dlatego, jeśli jest taka potrzeba warto umówić się na wizytę do specjalisty. Zainteresowanych już teraz odsyłamy pod ten link.

M-S-M

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam