Małżeństwa źle przemyślane…

Nie dość, że każdego roku w Polsce zawiązuje się coraz mniej małżeństw, to jeszcze wzrasta ilość rozwodów. Czym to wszystko jest spowodowane?

Nie ma co ukrywać, że tak zwana niezgodność charakterów to tylko wierzchołek góry lodowej, bo główne przyczyny rozstania dwojga ludzi, to przede wszystkim problemy finansowe, zdrady i uzależnienia. W przypadku pierwszego problemu szkoda, że młodzi ludzie nie mogą liczyć bardziej na pomoc państwa, natomiast w przypadku dwóch pozostałych wszystko już tylko zależy od nas…

Lightning showdownMłodzi powinni dobrze poznać się przed ślubem, a im dalej od siebie mieszkają tym gorzej przekonać się, jak ten nasz wybranek/wybranka faktycznie się zachowuje w życiu codziennym. Nie chodzi oczywiście o to, aby młodzi stawiali na wspólne zamieszkanie bez ślubu, ale o tak intensywne spotkania, które pozwolą na zaobserwowanie typowych zachowań. Na przykład, czy partner przy każdej kolacji sięga po alkohol? Czy może kontakt z wybranką jest możliwy do godziny 20, a potem mocno ograniczony? Warto sprawdzić styl życia partnera zanim będzie za późno.

Również w pozornie dobrych małżeństwach może zadziać się coś złego, na przykład wówczas, gdy teściowe zbyt bardzo ingerują w życie młodych, bądź, gdy jedno z małżonków ogranicza w jakiś sposób to drugie (nadmierna zazdrość, znęcanie się psychiczne, itd.). W takich małżeństwach również od nieszczęścia tylko jeden krok, a przecież pewne symptomy dziwnego zachowania swojej wybranki/swego wybranka można się przekonać dużo szybciej. Trzeba tylko chcieć dostrzec to, co widoczne, a nie udawać, że nie ma problemu. Wcześnie podjęte działania mogą zaowocować poprawą relacji, a wiadomo, że warto od siebie wymagać dużo już przed ślubem, bo później będzie znacznie gorzej wyegzekwować jakąś zmianę.

Problemy z niezgodnością charakterów są również spotykane i mało kto decyduje się na mediacje, na udział w terapii małżeńskiej czy na udział w rekolekcjach dla małżeństw, a szkoda, bo w tym temacie jest również coraz więcej możliwości. Pary zainteresowane psychoterapią odsyłam pod ten link.

Kto szuka rozwiązania, ten wcześniej czy później je znajdzie – trzeba tylko chcieć…

M-S-M

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam