Jaki strój na ślub cywilny?

bride-1418526-mTo bardzo często zadawane pytanie przez przyszłe mężatki, w co się ubrać do urzędu stanu cywilnego? Czy wypada ubierać białą suknię i welon, gdy bierzemy tylko ślub cywilny?

Jeszcze w latach 80-tych w tym temacie istniał wyraźny podział, a mianowicie szykowało się dwie odrębne kreacje, inną do USC i inną do kościoła. A gdy był to tylko ślub cywilny to wybierano suknię wieczorową w dowolnym kolorze, a nierzadko w kolorze białym. Na głowach nie pojawiał się welon, gdy w grę wchodził tylko urząd stanu cywilnego. Dodatkami zarówno w stroju panny młodej, jak i pana młodego były kwiaty.

W latach 90-tych nastąpił przełom w tym temacie. Na salony USC zaczęły wkraczać nie tylko białe wieczorowe suknie, ale także typowe suknie ślubne. Włosy przyozdabiano sztucznymi, bądź żywymi kwiatami, kapeluszami czy błyskotkami, raczej nie zakładano welonów.

Zarówno w latach 80 i 90 suknia ślubna plus welon ściśle kojarzone były z uroczystością kościelną, dlatego panie decydujące się tylko na USC świadomie i bez przykrości rezygnowały z takiego stroju. Nie chcąc uczestniczyć w obrządku religijnym nie przyjmowały też żadnych jego cech, w tym welonu czy iście białej sukienki.

Obecnie śmiało można stwierdzić, że w tym temacie panuje zupełna dowolność. Panie nie chcą rezygnować z marzeń o sukni i welonie, ale jednocześnie nie chcą brać ślubu kościelnego. Nie czują, że robią coś niewłaściwego zakładając taki strój do urzędu.

Drugi typ ubioru, to suknie wieczorowe, eleganckie, ze specjalnie dopasowanymi dodatkami, do włosów: toczki, kapelusiki, woalki oraz z piękną biżuterią. Kolory są odzwierciedleniem aktualnie panujących trendów, a dość często pojawia się ukochane ecru.

Moda ślubna potrafi być przewrotna, a panny młode coraz odważniejsze, i tak, jak na uroczystościach kościelnych coraz częściej pojawiają się suknie czerwone, niebieskie czy zielone, tak i w USC pojawiają się suknie białe i welony.

M-S-M

 Czytaj o modzie ślubnej i nie tylko na Facebooku.

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam