Dlaczego liczba zawieranych małżeństw spada?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że od kilku lat spada ilość zawieranych małżeństw, czym to jest spowodowane? O tym w poniższym artykule.colorful-business-3d-graph-1431600-m

Bezrobocie.
Młodzi ludzie w pierwszej kolejności myślą o znalezieniu pracy, a nie o organizacji wesela, którego i tak nie mają za co wyprawić. To praca stała się priorytetem, nawet ta poza granicami naszego kraju. Coraz powszechniejsze jest również opóźnianie małżeństw ze względu na bezrobocie jednej osoby z danego związku. Rozpoczyna się niepokojące zjawisko „odsuwania” od siebie osób bezrobotnych, które w powszechnej opinii nie rokują na trwały i szczęśliwy związek. Młodzi ludzi w dzisiejszych czasach znacznie częściej łączą pojęcie szczęścia z satysfakcją finansową.

Brak możliwości wczesnego usamodzielniania się.
Nawet ci, którzy posiadają pracę mają spory problem, aby godnie żyć. Często obserwuje się zatem rodziny, w których jedno,  nawet dwoje dorosłych dzieci (około 30 lat i więcej) pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami. Młodych nie stać na własne mieszkania, a nawet na wynajem, a co dopiero na regularne płacenie rachunków i samodzielne utrzymanie siebie i parnera/ki.

Brak wsparcia ze strony państwa.
W  Polsce młodzi ludzie nie mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa.  Praktycznie nie ma mowy o niskooprocentowanych kredytach czy spółdzielczych mieszkaniach na start. Także polityka dla młodych rodziców nie sprzyja chęci posiadania potomstwa. Brak perspektyw i realnej pomocy spycha na dalszy plan realizację własnych marzeń o małżeństwie czy posiadaniu potomstwa. „Bieda” to zjawisko, którego każdy chce za wszelką cenę uniknąć.

Młodzi wyjeżdżają do Anglii czy Niemiec, aby tam zarobić na wesele i początek wspólnego życia, a jest to o tyle niepokojące, że wiele z takich osób nie wraca już do Polski. W dalszym więc ciągu mnożą się straty dla Polski… Przyszłość niestety nie rysuje się optymistycznie, bo jak do tej pory żadne ugrupowanie polityczne nie zaproponowało konkretnego rozwiązania dla tego problemu.

***
Równie drogie jak wesela są rozwody, a  powody ich brania bywają bardzo różne, o czym więcej w tym artykule.

M-S-M

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam