Ślub kościelny z osobą niewierzącą

W dzisiejszych czasach w naszym kraju coraz więcej osób deklaruje, że oprócz wychowania w rodzinie katolickiej z tą wiarą nic ich nie łączy. Takie osoby nie biorą udziału w mszach świętych, ani w sakramentach, deklarują się, jako osoby niewierzące.

Problem pojawia się w momencie poznania osoby wierzącej, dla której istotnym elementem życia są sakramenty święte, w tym ślub kościelny. Czy taka para ma szansę na ślub? Czy taki związek na dłuższą metę ma sens?

Zwierzchnicy Kościoła, co do małżeństwa katolika z niewierzącym mają wątpliwości, jednak nie robią przeszkód. Kościół nawet, jeśli odradza, to raczej w przeświadczeniu, że strona wierząca narażona jest wówczas na zobojętnienie w wierze, zaś dzieciom w takiej rodzinie może zabraknąć należytej atmosfery religijnej. Na tle wiary w małżeństwie mogą pojawiać się także kłótnie, co może doprowadzić do rozłamu związku. Jeśli jednak katolik zdecydował się na takie małżeństwo, Kościół pragnie, aby było ono zawarte sakramentalnie.

Sakrament małżeński zawierany jest ze względu na stronę wierzącą. Strona niewierząca przystępuje do ślubu kościelnego dlatego, że dla drugiej strony jest to sprawa bardzo ważna, to wystarczający motyw do zawarcia związku. Nie ma mowy o jakiejś zniewadze sakramentu, mimo że jedna ze stron jest niewierząca.

Jeśli mimo wszystko macie wątpliwości co do zawarcia związku małżeńskiego w Kościele, to udajcie się do proboszcza parafii osoby wierzącej z naglącymi was pytaniami.

Grafika: www.sxc.hu

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam