Obowiązki panny młodej i pana młodego

Obowiązki związane z organizacją ślubu dla jednych są utrapieniem, a dla innych czystą przyjemnością. Co czeka nas przed ślubem? Oto najważniejsze obowiązki w drodze do ołtarza.

Panna młoda

Wybór i zakup sukni ślubnej. Kupując nową suknię ślubną musimy przygotować się na minimum 2 – 3 wizyty w salonie, czyli wybór modelu i pobranie wymiarów, pierwsza przymiarka i ostateczne dopasowanie sukni. Na przymiarkę warto zabrać buty ślubne, biustonosz na ślub oraz ozdoby do włosów.

Suknia świadkowej. Ten zwyczaj coraz rzadziej jest przestrzegany, jednak niektóre panie zwyczajowo wybierają sukienkę dla świadkowej za którą płacą.

Kwiaty. Bukiet ślubny, kwiaty do butonierki, kwiaty dla rodziców, dekoracja samochodu, kościoła i sali to obowiązek panny młodej. Jeśli chodzi o bukiet ślubny jak i kwiaty do butonierki ważne jest, aby były one takie same i nie kontrastowały ze sobą. Warto pamiętać, że za bukiet płaci narzeczony. To właśnie on odbiera bukiet z kwiaciarni i wręcza go ukochanej.

Poczęstunek dla gości. Menu weselne to zadanie dla panny młodej, dlatego komponowanie zestawów dań oraz zapłata za nie spoczywa na pannie młodej. Tak mówi tradycja, jednak w obecnych czasach coraz częściej młodzi dzielą się opłatami za salę pół na pół.

Pan młody

Garnitur. Kupując garnitur pan młody powinien przygotować się na dwie wizyty w wybranym salonie. Najlepiej wybierać garnitur razem z narzeczoną, aby styl i kolor pasował do jej sukni. Po wyborze modelu pana młodego czeka przymiarka i ewentualne dopasowanie modelu do sylwetki.   

Ubiór świadka. Ten zwyczaj odchodzi do lamusa, a jedyne, co omawiają panowie, to kolor i styl garnituru.

Kwiaty. Pan młody musi odebrać i zapłacić za bukiet. W dniu ślubu przyjeżdża z kwiatami po pannę młodą.

Zakup alkoholu. Jak świat światem, tak alkohol wybierany jest przez pana młodego. Wódka, wina i szampan – wszystko zamawiane i płacone przez pana młodego.  

Wybór odpowiedniego samochodu. Wypożyczenie samochodu tak jak opłata za niego to zadanie dla pana młodego.

Podróż poślubna. Wybór miejsca na podróż poślubną coraz częściej omawiany jest przez oboje młodych, jednak to do pana młodego należy przygotowanie niespodzianki, jaką jest podróż poślubna, taj jak opłata za wycieczkę.

Do wspólnych obowiązków należą:

– Wybór obrączek

– Przygotowanie listy prezentów

– Ślubne zaproszenia

– Wybór miejsca przyjęcia

– Załatwienie formalności

– Osobiste wręczanie zaproszeń gościom

Jak widać przed młodymi cała masa obowiązków, które mnożą się z każdym kolejnym tygodniem przed ślubem. Załatwianie kamerzysty, fotografa, czy zespołu muzycznego, fryzjera, czy makijaży to dodatkowe obowiązki spoczywające na młodych.

M-S-M
Grafika: www.sxc.hu

  1. to kto w koncu z tym bukietem zalatwia 🙄

  2. Panna młoda wybiera, bo tylko ona wie, co będzie jej pasować do sukni ślubnej. Natomiast musi powiedzieć panu młodemu, gdzie zamówiła kwiaty, bo to on je odbiera w dniu ślubu i za nie płaci!!! Z wiązanką przyjeżdża po młodą.

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam