Obrączki – na co zwrócić uwagę

Trwałość.
To jest najważniejsze przy wyborze obrączek. Wzór i jej styl powinien oczywiście zachwycać, jednak wygoda w noszeniu to podstawa. Obrączka musi być tak wykonana, aby jej elementy wytrwały z nami przez całe życie.

Próba.
Pamiętajmy, że trwałość jest bezpośrednio związana z próbą. Najczęściej polecana i oferowana próba jest tzw. „czternastka”, która w nomenklaturze jubilerskiej ma różne nazwy (585, 14 karatów, próba numer 3 i inne). To właśnie obrączki wykonane ze złota w tej próbie oferowane są w przystępnych cenach, a przy tym charakteryzują się wysoką trwałością i estetyką.

Kolory.
Jeśli zdecydujecie się na jednokolorową obrączkę nie będziecie mieli problemów z oszustami.  Jeżeli natomiast zdecydujecie się na obrączki z dwóch lub trzech kolorów złota musicie sprawdzić wiele kwestii, na przykład należy zwracać uwagę na pokrywanie obrączek rodem. W ten sposób nieuczciwi sprzedawcy uzyskują efekt tzw. „białego złota”. Powłoka rodu jest trwała na odbarwienia chemiczne, jak również u większości osób nie powoduje uczuleń i zmian alergicznych. UWAGA! Rod się ściera i po pewnym czasie obrączka zamieni się w jednokolorową. Ze względów na wysokie koszty powtórne nałożenie rodu jest to nieopłacalne. Ceny obrączek rodowanych nie odbiegają znacząco od jednokolorowych. Prawdziwe obrączki dwu i trzykolorowe są wyraźnie droższe od obrączek jednokolorowych, a poza tym mają dosyć istotną wadę w razie potrzeby można je powiększać tylko w profesjonalnym zakładzie jubilerskim, w przeciwnym wypadku istnieje poważne ryzyko ich zniszczenia. Dodatkowo obrączki wielokolorowe są produkowane tak zwaną „metodą na wcisk” bez użycia rodu. Obrączki takie pomimo niedogodności w serwisie zachowają swoje kolory przez długie lata.

Wzór na obrączce.
Podejmując decyzje o zakupie tak zwanych obrączek diamentowanych powinniście zdawać sobie sprawę z konsekwencji. Na samym początku dobrze zapytać sprzedawcę czy obrączka ze wzorem jest wykonana tzw. metodą bezszwową. Jeżeli nie o wiele bardziej narażona jest na uszkodzenia! To znaczy, ze zewnętrzny wzór na nich będzie się ścierał, a wewnątrz wzoru gromadzić będą się zabrudzenia. Pytajcie o obrączki diamentowane metodą bezszwową, gdzie wzory projektowane są tak, aby minimalizować gromadzenie się wewnątrz zanieczyszczeń.

Wybór jubilera.
To już sprawa indywidualna i warto pamiętać, że znane marki nie zawsze zaoferują nam najwyższą jakość. Obrączki mogą natomiast być dużo droższe od porównywalnych w mniejszych sklepach jubilerskich.

 

M-S-M

grafika:www.sxc.hu

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam